تست و آنالیز جریان موتور های الکتریکی

_

اهمیت تست آنالیز جریان الکترو موتور ها

امروزه با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و گسترش ماشین های صنعتی در کارخانه جات، نیروگاه ها و... ابزار آلات صنعتی و الکترونیکی حرف اول را می‌زنند. مهمترین قسمت این ابزار نیز که قلب تپنده صنعت در سال 2023 محسوب می‌شود، انواع الکتروموتور ها بوده که ازحساسیت بسیار بالایی برخوردار هستند.
با توجه به نقش کلیدی انواع الکتروموتورهای صنعتی، قابلیت اطمینان و آماده به کار بودن آنها اهمیت فروانی برای تمامی صنایع دارد. یکی از مهمترین و حیاتی ترین مسائل و چالش های این دستگاه ها، بجز قیمت بالا، هزینه های سرسام آور بازسازی و تعمیر الکتروموتور ها به حساب می‌آید. علاوه بر این مساله زمان از کار افتادن خط تولید، خسارات ناشی از این خواب و بازگشت ماشین های الکتریکی به خطوط تولید همواره یکی از مسائل مهم برای صاحبین صنایع بوده که نگران خاموشی و توقف خطوط تولید کارخانه خود هستند. تحریم های اعمال شده و دشواری واردات الکتروموتور اهمیت پیشگیری از بروز خرابی و از کار افتادن الکتروموتور ها را دو چندان کرده است.

تست آنالیز ارتعاشات موتور الکتریکی
تست آنالیز جریان الکتروموتور

پیشگیری بهتر از بازسازی

اگر اندکی تجربه و اشنایی با صنعت برق داشته باشید قطعا با اهمیت پایش وضعیت و مانیتورینگ الکتروموتور ها آگاهی دارید. اگر چه در کشور ما بعلت عدم آشنایی صاحبین صنایع با اهمیت تست آنالیز جریان، بحث مانیتورینگ کمی بی اهمیت تلقی شده است؛ اما پایش وضعیت الکتروموتور ها با استفاده از تست آنالیز جریان یکی از بخش های اساسی کارخانجات و کارگاه ها در سراسر دنیا بشمار می‌رود. شرکت پیشرو صنعت آداک با هدف کاهش تلفات الکتروموتور های فشار ضعیف و فشار قوی، کاهش زمان توقف خطوط تولید و کاهش هزینه تعمیرات این دستگاه ها اقدام به ارائه خدمات تست و پایش ماشین های الکتریکی با پیشرفته ترین دستگاه تست آنالیز جریان نموده است. برای بهره مندی از خدمات تست آنالیز جریان، تست عیب یابی، تست الکتروموتور و ژنراتور، تست مکانیکال و تست آنالیز ارتعاشات، فقط کافی است تا با ما ارتباط برقرار کرده و مشکلات خود را بیان کنید. تیم تکنسین های پیشرو صنعت آداک در اسرع وقت برای بررسی و رفع مشکلات و همکاری با شما حاضر خواهد بود.

آنالیز جریان انواع الکتروموتور

معمولا مانیتورینگ و بررسی روند کار ماشین های الکترونیکی در کارخانه جات و نیروگاه ها، اهمیت بسیار بالایی دارد. از همین رو به راحتی می‌توان با تست و آنالیز جریان این امر را به راحتی انجام داد. در این صورت، تمامی مشکلات احتمالی، اختلال در عملکرد دستگاه و عیوبی که برای ماشین های الکتریکی پیش می‌آید، قابل تشخیص بوده و می‌توانید از خسارات زمانی و مالی بسیار هنگفت، جلوگیری به عمل بیاورید. این خدمات، یکی از مجموعه اقدامات و چک لیست های عیب یابی، تعمیر و نگهداری انواع الکتروموتور محسوب می‌شود. به این صورت که پایش وضعیت و بازرسی دوار ماشین آلات صنعتی انجام شده و گزارش شرایط (وضعیت) ابزار و ماشین آلات، همواره به تیم نگهداری ابلاغ می‌گردد.

تست آنالیز جریان

تست عیب یابی موتور های الکتریکی

همانطور که گفتیم، موتور های الکتریکی صنعتی ممکن است به دلایل مختلف از کار بیفتند یا معیوب شوند. از همین رو به روش های مختلفی باید تست و آنالیز روی آن ها انجام شود تا عیب و اشکال کار مشخص و رفع گردد. به این فرایند و استفاده از روش های گوناگون برای عیب یابی و رفع اشکال الکتروموتور ها، تست عیب یابی موتور الکتریکی گفته می‌شود. در ادامه چند مورد از روش های مختلف این فرایند را به شما توضیح می‌دهیم:

قطع شدگی در مدار الکتروموتور

یکی از رایج ترین علل از کار افتادن دستگاه در این زمینه، قطع اتصال در مدار موتور است. این مورد می‌تواند ناشی از سوختن فیوز، قطع شدن سیم یا کابل، رابط، خرابی و معیوب شدن کلید قطع  و وصل دستگاه و... باشد. در ابتدای کار، تست عیب یابی الکتروموتور انجام شده تا مشکل قطعی و از کار افتادگی مشخص و رفع عیب شود.

مشکل اتصال بدنه دستگاه

یکی دیگر از عیوبی که ممکن است هنگام ساخت الکتروموتور ها برای الکتروموتور و ژنراتور ها ایجاد شود، اتصال بدنه و از کار افتادن دستگاه یا اخلال در عملکرد آن است. در چنین حالتی، از ابزار های ساده و پیشرفته باتوجه به مشکل پیش آمده استفاده می‌شود تا تست الکتروموتور و ژنراتور برای مثبت یا منفی بودن اشکال اتصال به بدنه مشخص شود. خوشبختانه گروه مهندسی پیشرو صنعت آداک، با بروزترین ابزارآلات تست آنالیز جریان، عیب یا بی و تست ژنراتور و الکتروموتور ها را انجام داده و جزئی ترین مشکلات را هم عیب یابی و رفع می‌نماید.

اتصال بین سیم پیچ های موتور

حالت دیگری که ممکن است دستگاه معیوب شده باشد، اتصال بین سیم پیچ های اصلی و کمکی یا راه انداز موتور است. تمامی سیم پیچ های موتور باید عایق بوده و هیچ اتصالی بین آنها وجود نداشته باشد. این مورد نیز به بهترین و دقیق ترین شیوه توسط مهندسین پیشرو صنعت بررسی و عیب یابی می‌گردد.

تست خرابی خازن

در برخی از موتور های الکتریکی از خازن استفاده می‌شود که امکان از کار افتادگی و معیوب شدن آن وجود دارد.

مزایای تست آنالیز جریان الکتروموتور

تست آنالیز جریان الکتروموتور به عنوان یک ابزار ارزیابی و تشخیصی، می‌تواند به شناسایی مشکلات الکتریکی و عیوب در الکتروموتورها کمک کند. این تست قادر است به شناسایی مسائلی مانند قطعات کوتاه شده، تماس‌های ناصحیح، و خرابی‌های درونی دیگر کمک کند که می‌توانند عملکرد و کارایی الکتروموتور را تحت تأثیر قرار دهند. از طرفی، این تست می‌تواند به شناسایی کاهش توان و کارایی، افت ولتاژ، و افت جریان نیز کمک کند. در نتیجه، با استفاده از این تست، می‌توان از خرابی‌های ناگهانی جلوگیری کرده و عمر مفید الکتروموتور را افزایش داد.

تست های مکانیکال الکتروموتور

این نوع تست ها معمولا برای تایید و گواه سیستم مکانیکی انواع دستگاه های صنعتی به کار می‌رود. در پروسه این تست، تمامی امور لازم برای تست و آنالیز عملکرد مکانیکی، بررسی عیوب و تست مکانیکال استاتور و... با دقت و جزئیات بالا انجام شده و تمامی موارد مربوط به این موضوع، گزارش می‌گردد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *