تعمیر الکتروموتور | خدمات نگهداری الکتروموتور (AC و AC)

_

اهمیت تعمیر و بازسازی الکترو موتور ها

الکتروموتور های امروزی در مقایسه با نسخه های قدیمی تر، بسیار کارآمد تر و دارای عملکرد بهتری هستند؛ اما از اهمیت نگهداری و سرویس آنها نباید قافل شد. شرکت پیشرو صنعت آداک با سابقه درخشان در این حوزه توانسته است با بهترین تکنولوژی و علم روز، خدمات بی نظیر در حوزه تعمیر، سرویس و نگهداری انواع الکتروموتور های تک فاز، سه فاز، الکتروموتور ac و الکتروموتور dc به مشتریان خود ارائه دهد. همچنین بازسازی و تعمیرات انواع الکتروموتور یکی از تخصص های حرفه ای در مرکز فروش و مشاوره شرکت پیشرو صنعت آداک میباشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره، با ما تماس بگیرید.

تعمیر، بازسازی و نگهداری الکتروموتور های ac و dc
بازسازی و تعمیر الکتروموتور پیشرو صنعت

نگهداری و تعمیر الکتروموتور چیست؟

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که بازسازی و تعمیرات انواع الکتروموتور چگونه است؟ تمامی اقدامات فنی و مهندسی، پیشگیرانه، پیشگویانه که برای استفاده و دریافت حداکثری سرویس از دستگاه به بهترین شکل ممکن، در بلند مدت و افزایش طول عمر الکتروموتور صورت می‌گیرد، خدمات سرویس و نگهداری الکتروموتور محسوب می‌شود. همچنین در برخی مواقع، ممکن است دستگاه از کار بیفتد یا اینکه در عملکرد آن اختلال ایجاد شود. در این صورت، نیاز است که دستگاه متوقف شده و تعمیرات الکتروموتور رو آن انجام شود؛ خواه دستگاه تک فاز باشد یا سه فاز.

پیشرو صنعت، پیشرو در تکنولوژی و خدمات صنعت ماشین‌های الکتریکی

همانطور که گفتیم، در بسیاری از موارد، ممکن است دستگاه عملکرد لازم را نداشته باشد یا به کل از کار بیافتد. همچنین برای افزایش عملکرد الکتروموتور و کار در بهترین حالت، افزایش طول عمر و جلوگیری از تخریب و خرابی دستگاه در بلند مدت، استفاده از خدمات سرویس و نگهداری انواع الکتروموتور ها امری ضروری است. ما بهترین خدمات را در این زمینه به مشتریان عزیز ارائه خواهیم داد؛ چرا که رضایت قلبی مشتری و کیفیت بالای کار، یک افتخار و رزومه درخشان برای شرکت خواهد بود.

نکات مهم در زمینه بازسازی و تعمیرات انواع الکتروموتور AC و DC

موتور های الکتریکی معمولا بعنوان اصلی ترین قطعه در ماشین آلات صنعتی، نیروگاه ها، کارخانه جات، خطوط تولید و... به شمار می‌روند و خرابی و از کار افتادگی غیرمنتظره در آنها، می‌تواند خسارات مالی بسیار زیادی برای شرکت، سازمان و... ایجاد کند. به همین دلیل، قصد داریم در ادامه نکات بسیار مفیدی در خصوص نگهداری و سرویس موتور های الکتریکی به شما ارائه دهیم تا بتوانید به بهترین نحو ممکن، از خرابی و مشکلات فنی غیرمنتظره جلوگیری به عمل آورید. 

ایجاد بستر مناسب برای الکتروموتور

دما و رطوبت، 2 عامل تاثیرگذار در خرابی و افت کیفیت عملکرد دستگاه به حساب می‌آیند. محلی که انتخاب می‌کنید باید دمای مناسب و استانداردی داشته باشد تا باعث تحمیل دمای اضافی به دستگاه نشود. موتور های الکتریکی هنگام کار، از خود گرما تولید می‌کنند و دمای اضافه بر سازمان می‌تواند عملکرد و عمر مفید دستگاه را مختل نماید.

بررسی و سرکشی مداوم از تجهیزات

حداقل ماهی یک مرتبه، به سیستم ها و تجهیزات فنی خود سرکشی کنید تا از عملکرد استاندارد و مطلوب آنها مطمعن شوید. خیلی از موارد خرابی و خسارات موتور های الکتریکی، از عدم توجه و بازرسی بصورت مداوم است که نتیجه آن، اخلال در عملکرد و خرابی دستگاه است. حتی اختلال در دیگر تجهیزات فنی و الکتریکی نیز می‌تواند به الکتروموتور ها آسیب جدی وارد کند. پس نگهداری و سرویس به موقع پس از ساخت الکتروموتور را فراموش نکنید.

مراقب ارتعاشات و یاتاقان باشید

یکی دیگر از نکات مهم نگهداری انواع الکتروموتور، حفاظت از موتور  های الکتریکی در برابر ارتعاشات شدید است. زمانی که دستگاه در حالت غیر فعال در معرض ارتعاشات شدید قرار می‌گیرد، به یاقان لرزش وارد نموده که این مساله در بلندمدت باعث تخلیه گریس و خشکی سطح اصطکاک یاتاقان و سطوح فلزی می‌گردد. حتما حواستان باشد که الکتروموتور، در معرض ارتعاشات موتور یا تجهیزات دیگر دستگاه قرار نگیرد.

روغن کاری دوره ای و اصولی

یکی از کارهای مهم در افزایش طول عمر قطعات الکتروموتو، به ویژه بلبرینگ ایفا می‌کند، روغن کاری درست و به موقع است. برای این امر، هم می‌توان از روغن استفاده نمود و هم از گریس. اما خیلی مراقب باشید. روغنکاری بیش از حد استاندارد یا کمتر از آن، می‌تواند آسیب جدی به قطعات به ویژه بلبرینگ وارد نماید.

علت خرابی الکتروموتور چیست؟

معمولا دلایل مختلفی وجود دارد که باعث خرابی و از کار افتادن یا اخلال در عملکرد دستگاه می‌شود. از جمله این علل خرابی الکتروموتور می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • آلودگی قطعات،
  • رطوبت یا دمای بالا،
  • مشکلات بلبرینگ،
  • تک فاز،
  • کارکرد طولانی و استهلاک بالای دستگاه،
  • اضافه بار.
از کار افتادن الکتروموتور ها

توانایی راه اندازی و زیر بار بردن الکتروموتور ها تا 500 آمپر و بیشتر!

اکثر شرکت های بازسازی و تعمیر الکتروموتور های ac و dc به دلیل نداشتن تجهیزات و امکانات مکفی، الکتروموتور ها را پس از تعمیر و بازسازی به صورت No Load راه اندازی می‌کنند. همانطور که می‌دانید الکتروموتور های DC از حساسیت بسیار بالایی برخوردار بوده و پس از تمامی تست های الکتریکال آفلاین، موتور می‌بایست بصورت Full load در شرکت مقصد راه اندازی شود تا از سلامت موتور، مشکلات مکانیکی و ایرادات الکتریکی همچون آنبالانس بودن جریان، بالا رفتن دمای سیم پیچ به علت ضعف در عایق بندی و... اطمینان کامل حاصل شود. 

همینطور اگر این نوع الکتروموتور ها کوچک ترین مشکلی اعم از خطا در سیم بندی، از بین رفتن نقطه شروع یا نقطعه صفر جاروبک و... داشته باشند، هنگام Full Load جرقه های شدیدی از زیر ذغال و سطح کلکتور از خود ایجاد می‌کنند که این می‌تواند به ضرر کارفرما و خرابی مجدد شود. پس باید قبل از اینکه دستگاه تعمیری از شرکت پیمانکار به شرکت کارفرما ارسال شود، تمامی این تست ها و زیر بار بردن الکتروموتور انجام گردد. 

مزایای زیر بار بردن الکتروموتور و Full Load موتور الکتریکی:

همانطور که گفتیم، بسیاری از شرکت های تعمیر و بازسازی موتور های الکتریکی، توانایی زیر بار بردن الکتروموتور در ولتاژ های بالا را نداشته و این یک ضعف بزرگ محسوب می‌شود. مزیت ها و دلایل اهمیت این امر شامل موارد زیر است:

  • جلوگیری از خوابیدن خط تولید،
  • صرفه جویی در زمان،
  • کاهش هزینه ها و خسارات احتمالی،
  • اطمینان از راه اندازی کامل و بدون ایراد الکتروموتور در محل کارفرما.

و حالا خدمات بی نظیر شرکت پیشروصنعت آداک

شرکت مهندسی پیشرو صنعت، با تجربه و دانش فراوان، همچنین با به روز ترین تجهیزات و علم مهندسی، خدمات راه اندازی الکتروموتور به صورت Full Load را در محل شما، بدون کوچک ترین محدودیتی در توان و ولتاژ به شما ارائه می‌دهد. همچنین انواع تست های عیب یابی، تست آنالیز ارتعاشات، تست آنالیز جریان و بازسازی و تعمیرات انواع الکتروموتور و ... به صورت حرفه ای، از خدمات دیگر گروه پیشرو صنعت است.

تعویض الکتروموتور بهتر است یا تعمیر الکتروموتور؟

این که درصورت فرسودگی، خرابی و از کار افتادن الکتروموتور تصمیم بگیرید آن را مجدد تعمیر و سیم پیچی کنید، یا اینکه تعویض نموده و یک قطعه جدید خریداری کنید، به عوامل مختلفی بستگی دارد که بسیار تعیین کننده هستند. اما معمولا در اکثر مواقع، سیم پیچی الکتروموتور گزینه ارجه تری نسبت به خرید یک دستگاه نو دارد. اما از طرفی، سیم پیچی مجدد در تعمیر الکتروموتور ها، نیاز به مهندسی معکوس، کسب اطلاعات دقیق و کامل از عملکرد دستگاه، چرخش آن و... دارد تا از خرابی مجدد جلوگیری شود. خیلی از مواقع، به دلیل سیم پیچی غیر استاندارد و عدم شمارش چرخش و مقدار سیم، دستگاه در مدت زمان کوتاه، مجدد به مشکل برخورده و خراب شده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *